top of page

At IGNITE, we understand the stress of trying out and not knowing what spots are truly available at a club or have already been offered and committed too by another player.  We want to make the tryout process as honest and simple for you as possible. For this reason, we are choosing to publish full disclosure on our early season contracts.

All clubs are required by OVR rules to publish the names of signed players.

(If you are signed with a club and they do not have a published list by name, you may request that from them)

 

                Any questions can be texted to Club Director, Tyler Price at 330-475-4369 or emailed at IgniteCoachT@gmail.com 

(if emailing please allow a longer response time)

 CONTRACTED PLAYERS (Teams TBD at tryouts):

13's: Alex Daugherty, Lucy Gleine

12 Red Regional

Coach: Ciera Crawford and Marissa Harris

  1. TBD at Tryouts

  2. TBD at Tryouts

  3. TBD at Tryouts

  4. TBD at Tryouts

  5. TBD at Tryouts

  6. TBD at Tryouts

  7. TBD at Tryouts

  8. TBD at Tryouts

  9. TBD at Tryouts

  10. TBD at Tryouts

13 Red American

Coach: Bella Howard

  1. TBD at Tryouts

  2. TBD at Tryouts

  3. TBD at Tryouts

  4. TBD at Tryouts

  5. TBD at Tryouts

  6. TBD at Tryouts

  7. TBD at Tryouts

  8. TBD at Tryouts

  9. TBD at Tryouts

  10. TBD at Tryouts

14 White Regional

Coach: Garrett Phemister

  1. Valentina Topazio- Aurora

  2. Mia Sullen- Solon

  3. Harlen Phemister- Aurora

  4. Sophia Frey- Solon

  5. Noelle Cenna- Aurora

  6. Kaeliana Wellington- Padua

  7. 215- Norah Brown- Riverside

  8. 221- Laila Richardson- Stow

  9. 225/300- Marli Schellenberg- CVCA

  10. 214- Kenslee Long- Seton

Waitlist: 31, 29, 26/218, 13, 301/222, 11, 42, 302/220, 223, 229, 211, 219, 224

14 Black Elite

Coach: Olivia Yee

  1. Stella Puin- Aurora

  2. Emily Stupczy- Revere

  3. Bryce Matlock- Twinsburg

  4. Aria Lemons- Kenston

  5. Emma Scaccia- Kenston

  6. Betsy Voytilla- Aurora

  7. Anna Bockstoce- Revere

  8. Sophie Rolla- Twinsburg

  9. McKenzie Schenker- Aurora

  10. Andie Anton- Orange

15 Red American

Coach: Taylor Reynolds

  1. Lauren Morrow- Nordonia

  2. Sunny Reinart- Kenston

  3. Victoria Patterson- Twinsburg

  4. Selena Smith- Stow

  5. Kelsey Clune- Twinsburg

  6. Nila Prospal- Twinsburg

  7. Aamia Moore- Shaker Hts

  8. ​Kacie Derry- Streetsboro

  9. Lalana Loparo- Aurora

  10. Lyla Rhodes- Aurora

16 Black Elite

Coach: Jessica Stevens

  1. Isabella Rosko- Gilmour Academy

  2. Heidi Rapp- Highland

  3. Claire Muzzio- Kenston

  4. Mia Dauria- Solon

  5. JaNia Daniels-McGee- Solon

  6. Mary Kate Jones- Kenston

  7. Abby Hayes- Crestwood

  8. Ripley Cleary- Walsh

  9. Lylee Lazaro- CVCA

  10. Hannah Gallo- Walsh​

17 Red American

Coaches: Nicole Welsh

  1. Cheyenne Welsh- Stow

  2. Charlotte Hocutt- Brecksville

  3. Lilian Shay- Garfield

  4. Keira Mohlenkamp- Walsh

  5. Serenity Moccia- Twinsburg

  6. Katelyn Hathaway- Tallmadge

  7. Katherine Bruner- Beaumont

  8. Carrie Winkler- Stow

  9. Ali Forgach- Hoban

  10. Ali Calabrese- Beaumont

Waitlist: 56, 334, 67, 69, 70, 51, G.J,

12 Black American

Coach: Montanna Reed

  1. TBD at Tryouts

  2. TBD at Tryouts

  3. TBD at Tryouts

  4. TBD at Tryouts

  5. TBD at Tryouts

  6. TBD at Tryouts

  7. TBD at Tryouts

  8. TBD at Tryouts

  9. TBD at Tryouts

  10. TBD at Tryouts

13 Black Elite

Coach: Jenna Schadle

  1. Avery Stroble- Kenston

  2. Allison Krichbaum- Twinsburg

  3. Lidia Wollschleger- St. Rita

  4. Olivia Kucinic- St. Rita

  5. Caitlin Krueger- St. Joan of Arc

  6. Josie Schadle- Aurora

  7. Paige Loeser- NDCL

  8. Eloise Knott- Aurora

  9. TBD at Tryouts

  10. TBD at Tryouts

14 Red American

Coaches: Emily Depew and Sara Pero

  1. Abby Depew- Twinsburg

  2. Alanah Benson- Twinsburg

  3. Norah Ali- Aurora

  4. Leah Pawelec- Hudson

  5. Mia Fratoe- Kenston

  6. Zoey Drozda- Aurora

  7. Olivia Heiskell- Aurora

  8. Adrianna Giancola- Kenston

  9. Isabella Brown- Gilmour

  10. Emilia Trihas- Twinsburg

15 White Regional

Coach: Valerie Thomas

  1. Miranda Dujanovic- Stow

  2. McKenna Brown- Aurora

  3. Charlotte Kramer- Aurora

  4. Allison Neel- Hoban

  5. Sarah Nana- Twinsburg

  6. Alli Matlack- Hudson

  7. Juliana Smith- Nordonia

  8. Gianna Gutowitz- Kenston

  9. Nika Zhbankov- Solon

  10. Audrey Dowell- Aurora

Waitlist: 365, 93, 150, 129, 94, 361, 102, 123, 96, 141, 364, 100, 125, 108, 363

15 Black Elite

Coach: Hallie Forrai

  1. Audrey Tober- Aurora

  2. Arabella Wetzel- Aurora

  3. Gia Reville- Nordonia

  4. Margaret Svette- Chagrin Falls

  5. Jillian Jamison- Twinsburg

  6. Mia Moledor- Walsh

  7. Rylee Platek- CVCA

  8. Olivia Abraham- Kenston

  9. Claire Fudo- Walsh

  10. Lainey Bockmuller- Kenston

16 Blue National

Coaches: David Liese

  1. Anna Popovic- Twinsburg

  2. Mackenzie McCullough- Stow

  3. Laila Swihart- Stow

  4. Lily Victoroff- Chagrin Falls

  5. Ella DeBenedictis- Walsh

  6. Jodi Sell- Kenston

  7. Molly Nightwine- Chagrin Falls

  8. Julia Rooks- Highland

  9. Danica Niemiec- Walsh

  10. Jetta Cornell- Kenston

17 Black Elite

Coaches: Rachele Kelly & Tyler Price

  1. Madisyn Muth- Twinsburg

  2. Kennedy Platek-CVCA

  3. Zoey McCullough-Stow

  4. Allison Forgan-Highland

  5. Addyson Rumskey-Aurora

  6. Alex Sutkowski- N. Royalton

  7. Sydney Blower- Woodridge

  8. Kaitlyn Dow- Twinsburg

  9. Lauren Handschumacher- Stow

  10. Alyssa Howald- NDCL

2024-2025 Tryout Results

bottom of page